CONFERENCE PROGRAM

CONFERENCE PROGRAM 2017-10-18T08:37:01+00:00
HOME
VENUE
PROGRAM
EVENTS
CONFERENCE EXHIBITORS
PRESS
DELEGATES REGISTRATION
VERSIONE ITALIANA

WITH THE RECOGNITION OF

Conference Program

08:30 – 09:00      Delegates registration

Plenary session – Morning

09:00 – 09:15      Welcome and opening keynotes

09:15 – 09:55       Ludovico Russo – HotBlack Robotics / Università Cà Foscari Venezia
Monitoring the environment with a Cloud Robotics Service

09:55 – 10:35       Jussi Kiviniemi – EKAHAU
The Essentials of High Performance Wi-Fi

10:35 – 11:15       Jörgen Strandberg – ANIXTER
Physical Security Technology Update – Assessing New Threats

____________________________________________________________________________________________________________
11:15 – 11:45      Coffee Break in the Exhibition Hall and visit to the Booths
____________________________________________________________________________________________________________

Live Demo – Parallel Sessions

11:45 – 12:30

AFIORE/NETSCOUT The first step to solving a problem is finding it. Fast.

BCOMMSCOPE Building digital foundations for IoT

CTECON-VIAVI How to use the new Smart OTDR for POL and PON certification

Plenary session – Morning

12:30 – 13:10       Poul Villien – 3P Testing
Cabling developments today and for the future
____________________________________________________________________________________________________________
13:10 – 14:40       Lunch in the Exhibition Hall and visit to the Booths
____________________________________________________________________________________________________________

Plenary session – Afternoon

14:40 – 15:20        Christian Schillab – FLUKE Networks
Field Testing Cat.8 Cabling Systems

15:20 – 16:00        Slobodan Zlatković – APOLAN Consortium
Introduction to Passive Optical LAN and APOLAN
____________________________________________________________________________________________________________
16:00 – 16:30       Coffee Break in the Exhibition Hall and visit to the Booths
____________________________________________________________________________________________________________

16:30 – 17:10        Cristiano Zanforlin – Caldera21
Carrier Neutral Data Center: where enterprises meet networks

17:10 – 17:50       Emanuele Colombo – R&M
Light over PoE

17:50 – 18:30       Bob Camerino – Innovative Technical Solutions 
Risk, Reliability & Availability – Selecting a Data Center Design Class

18:30 – 18:40       Mario Vellano – SPRING
Technical wrap-up

18:40 – 18:45        Closing Notes and Door Prize drawing

Note: All presentations in plenary session will be delivered in English language (Italian simultaneous translation available)

Note: The Conference Program can also be downloaded in PDF format.

Official Agenda

SPONSORS & PARTNERS